Strona główna > health, szczepienia, zdrowie > Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP), a także powikłania poszczepionkowe

Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP), a także powikłania poszczepionkowe

10 listopada 2009

W poprzednim wpisie z grubsza opisałem działanie szczepionek. Pominąłem jednak dwa istotne zagadnienia: przeciwwskazania do szczepienia oraz to, co może się wydarzyć po przyjęciu szczepionki – wystąpienie tzw. odczynu poszczepiennego, lub powikłań (to nie to samo!). W niniejszym wpisie więc staram się owo zaniedbanie naprawić.

 

Przeciwwskazania

Wiemy już, jak działają szczepionki. Wykresy i dane statystyczne jednocześnie dość jednoznacznie wskazują, że szczepić się warto. Są jednak pewne sytuacje, kiedy wprowadzenie do organizmu preparatu szczepionkowego jest odradzane. Rozróżnia się dwie grupy takich sytuacji: krótkotrwałe, które po pewnym czasie znikają, otwierając drogę do szczepień i długotrwałe, które praktycznie wykluczają możliwość przyszłego szczepienia. Do przeciwwskazań tymczasowych należą:

a) choroba – o ile charakteryzuje się ostrym przebiegiem, z gorączką powyżej 38,5st; w praktyce bardzo często każdy stan chorobowy traktuje się jako przeciwwskazanie;

b) okres inkubacji choroby zakaźnej.

 

Czynniki trwałe zaś to:

a) przede wszystkim złe tolerowanie składników szczepionki; np. kurze jaja (w przypadku szczepień na odrę, świnkę, żółtą gorączkę, grypę…) czy czynniki konserwujące;

b) nadmierna, nasilona reakcja na poprzednią dawkę szczepionki;

c) choroby przewlekłe (np. nowotwory)

 

Oprócz powyższych, każda jedna szczepionka ma własne przeciwwskazania, właściwe tylko dla niej. Z tego powodu tak ważne jest, by dokładnie omówić szczepienie z lekarzem, oraz przeczytać zalecenia producenta.


Niepożądany Odczyny Poszczepienne (NOP)

NOP to krótkotrwała, przemijająca reakcja organizmu na wprowadzenie szczepionki. Odczyny poszczepienne są bardzo częste, choć najczęściej łagodne; ich charakter zależy od wielu czynników: rodzaju szczepionki (żywa, osłabiona, zabita?), składników szczepionki i od wrażliwości osoby szczepionej.

Odczyn poszczepienny może przybierać bardzo różne formy; od zaczerwienienia, obrzęku czy bolesności w miejscu wkłucia, przez bóle głowy i mięśni aż po gorączkę i powiększenie węzłów chłonnych.  Jak widać, objawy te mogą przypominać grypę (bóle mięśni, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy…), przez co często NOP mylony jest z tą infekcją, co z kolei przyczynia się do wielu opowieści w rodzaju „zaszczepiłem się, a 3 dni potem zachorowałem”. Ciekawostką jest fakt, że odczyn może wystąpić nawet do 3 tygodni po podaniu szczepionki, przez co mało kto wiąże objawy ze szczepieniem.

 

Powikłania

Jak praktycznie wszystko, także szczepionki mogą powodować pewne powikłania, nawet takie, które zagrażają życiu i zdrowiu. Mogą one być spowodowane na dwa sposoby: albo poprzez niewłaściwe podanie preparatu(zbyt głębokie wkłucie, zaniedbanie zasad higieny, podanie przeterminowanej szczepionki), albo spowodowane samą naturą wprowadzanej substancji. Niektóre z możliwych powikłań to:

 • wstrząs anafilaktyczny
 • encefalopatia
 • drgawki
 • zapalenie mózgu
 • przewlekłe zapalenie stawów
 • i inne

 

Kończąc już, śpieszę uspokoić: o ile odczyny poszczepienne są dość częste, o tyle poważniejsze powikłania, które rzeczywiście mogą niepokoić zdarzają się bardzo rzadko, nie ma więc większych powodów do obaw.

 

 

A dziś wieczorem (lub jutro) wpis na temat układu odpornościowego.

Reklamy
 1. 10 listopada 2009 o 18:07

  A co wiesz na temat skutkow ubocznych po szczepionce na A/h1n1? Przeciez ona nie skonczyla 4 fazy badan wiec skutki sa nie znane a w szwecji juz 6 osob zmarlo a 700 ma powiklania po szczepionce. Dlaczego o tym nie mowisz?

  • 10 listopada 2009 o 22:02

   Czy możesz podać źródło rewelacji o umierających Szwedach? To aby nie to samo, z którego korzystał pan wiceminister?

   • Anton
    11 listopada 2009 o 0:29

    Znalazłem na razie cztery ofiary (stan na 24 października http://www.thelocal.se/22846/20091024/) a najbardziej interesujący jest związek tytułu z treścią.
    „Further deaths linked to swine flu vaccine”.
    A potem “We still do not know if the deaths are connected to the vaccine.”

   • Anton
    11 listopada 2009 o 0:36

    Jeszcze październik (28). Milion Szwedów zaszczepionych, 100 przypadków efektów ubocznych (powikłania i NOP?). Porażające.
    http://www.thelocal.se/22916/20091028/

 2. 10 listopada 2009 o 18:14

  Obecne tematy są raczej z serii tych ogólnych, wprowadzających w temat; z tego też powodu piszę nie o konkretnych przypadkach (chyba, że używam ich jako przykładów) a raczej o ogóle :)

  Ale ok, zgodnie z zamówieniem, w najbliższym czasie coś „skrobnę” na temat skutków ubocznych szczepionki na grypę pandemiczną.

  • Anton
   10 listopada 2009 o 19:23

   Skrobnij proszę. Ten blog to jedno z niewielu miejsc, w których można schronić się przed zalewem dezinformacji, przeinaczeń i nieporozumień. Choć może się okazać, że kto nie krytykuje szczepionek, uczestniczy w spisku firm farmaceutycznych.
   Strzeż się Autorze.

 3. helga699
  28 listopada 2009 o 14:31

  Witam Was,
  Postanowiłam napisać, gdyż bardzo mi sie podoba podejście autora do szczepień – muszę wysłać linka wszystkim moim znajomym niedowiarkom, którzy nie szczepią swoich dzieci – a tym narażają też moje dzieci na grypę. Może mój wpis pomoże w decyzji innym jeszcze niezdecydowanym.
  Jestem świeżo po szczepieniu – wczoraj zaszczepiłam całą swoja rodzinę, gdyż mam dzidziusia 3 miesięcznego i nie chcę ryzykować. Mieszkamy w Holandii – tutaj szczepionki oferuje Urząd Higieny zwany GGD. Zorganizowali punkt szczepienia w pobliskiej szkole. Na miejscu byli lekarze, którzy udzielali bezpłatnych konsultacji i kwalifikowali do szczepienia.
  Szczepieniami bezpłatnymi są objęte dzieci od 6 miesiąca do 4 roku życia oraz całe rodziny, które mieszkają z dzieckiem w wieku do 5 miesiąca życia.
  Większość znanych mi holenderskich rodzin oraz rodzin obcokrajowców mieszkających w Holandii poddała się szczepieniom. Natomiast znajomi Polacy – objęci programem – w większości nie szczepią swoich dzieci…
  Ja po szczepionce czułam się całą noc źle – miałam większość objawów opisanych przez Pana jako NOP: ręka- całe przedramię boli mnie diabelnie – musiałam brać paracetamol żeby zasnąć – a karmię piersią moja córeczkę – tym bardziej z dwoma pobudkami w nocy i trzymaniem na ręku „klocka” 7 kg nie było mi łatwo ;). Boli mnie głowa, jestem ogólnie rozbita i czuje wszystkie mięśnie jak po 2 godzinach intensywnego aerobiku.
  Mój mąż też przyznał że ręka go boli, natomiast córka 4-letnia, którą zaszczepiliśmy mimo stwierdzonego uczulenia na białko jaja kurzego – nie ma prawie żadnych objawów NOP. Niewielkie zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Oczywiście wczoraj przed szczepieniem konsultowaliśmy się z lekarzem czy ją szczepić. Córka ma też stwierdzoną astmę alergiczną-a takie dzieci tym bardziej zaleca się szczepić. Po szczepieniu odczekaliśmy zalecone 1/2 godziny-lekarz obserwował córkę czy nie ma reakcji alergicznej ale na szczęście nic złego się nie działo.
  Kończąc mój wywód – na następne szczepienie 18 grudnia(w moje urodziny ;) stawię się z rodziną na pewno – mimo, że głowa mi pęka i łykam paracetamol, żeby jakoś funkcjonować. Wszystkim niedowiarkom, zwłaszcza tym którzy maja malutkie dzieci też radzę skorzystać ze szczepień puki jeszcze grypa nie rozszalała się na dobre. Nie taki wilk straszny ;)

  • Jadwinia
   9 czerwca 2010 o 21:07

   Dziewczyno, no to teraz musisz się czuć jak ostatnia idiotka, co? Nikt normalny nie brał tego szczepienia, które nie zostało nawet do końca przebadane i jego skutki możesz dopiero odczuć po czasie, nawet bardzo długim. Wspomnisz wtedy ten text który napisałaś i może otrzeźwiejesz, ale będzie już za późno.
   Dobrze, że niektórzy przed podjęciem takiej decyzji sięgają do własnego rozumu a nie słuchają ogłupiających i ubezwłasnowalniających masmediów.

 4. 10 czerwca 2010 o 18:20

  1. Proszę bez wycieczek osobistych ala „idiotka”, szanujemy się wzajemnie :)
  2. Ja nie szczepiłem się na grypę pandemiczną ale tylko dlatego, że nie miałem takiej możliwości. Naprawdę nie myślę, że fakt zaszczepienia robiłby ze mnie nienormalnego.
  3. Co do przebadania szczepionki odsyłam tu: https://sprostowania666.wordpress.com/2009/11/14/bezpieczenstwo-szczepionki-pandemicznej/
  4. Skutki wypicia lemoniady też możesz odczuć po „bardzo długim czasie” – tyle, że to nie będzie już skutek picia, ale po prostu coś zupełnie z tym niezwiązanego. Choć oczywiście, antyszczepionkowcy tradycyjnie już doszukują się we wszystkim, choćby i wydarzyło się 20 lat po ostatnim szczepieniu, jego złowieszczych efektów.
  5. „Będzie już za późno” – powiało grozą ;)
  6. Zastanawia mnie tylko, czy rzeczywiście sięgnęłaś do własnego rozumu, czy może temu własnemu rozumowi pomogły stronki ala grypa666, astromaria lub teksty profesor Majewskiej? ;)

  A jak już przy tym jesteśmy – chociaż zdaje się, że już kiedyś (może we flashnews) podawałem ten link – polecam: http://modnebzdury.wordpress.com/2009/11/11/slownik-antyszczepionkowca/

 5. szczepienia
  2 marca 2011 o 21:24

  wystarczy na youtube wpisac pandemia i tam wypowiada sie ktos kto podaje swoje imie i nazwisko i mówi na temat szczepionek

 1. 16 listopada 2009 o 14:19
 2. 16 listopada 2009 o 23:29
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: