Strona główna > Inne > List Do Prezydenta RP w Sprawie Cenzury Internetu

List Do Prezydenta RP w Sprawie Cenzury Internetu

22 stycznia 2010

To pierwszy wpis na tym blogu mający charakter stricte polityczny. Jeśli śledzicie od czasu do czasu pojawiające się tu teksty to wiecie, że staram się unikać tego typu wypowiedzi. Tym razem jednak uznałem, że sprawa jest na tyle istotna dla nas wszystkich – blogerów, ale przede wszystkim zwykłych internautów, że mogę złamać swoją niepisaną zasadę i opowiedzieć się tutaj jasno na temat tej naglącej sprawy.

Poniżej pozwalam sobie opublikować treść listu otwartego:

Szanowny Panie Prezydencie!

Piszemy do Pana w sprawie bardzo istotnej dla każdego Polaka korzystającego z Internetu. Rząd Donalda Tuska, forsując tzw. „ustawę hazardową”, proponuje w imię walki z hazardem nadać sobie prawo do filtrowania wszystkich treści znajdujących się w sieci. Ma za to odpowiadać art 179a w Prawie telekomunikacyjnym, wprowadzający „Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych”.

To pomysł bardzo niebezpieczny i sprzeczny z interesem obywateli. O ile słusznym jest założenie, że w Internecie powinno obowiązywać takie samo prawo jak w innych rejonach przestrzeni publicznej, to realizacja tego postulatu przez rząd nijak ma się do zasad takich jak gwarantowana konstytucyjnie wolność wypowiedzi. To, co planuje się wprowadzić jest po prostu nową formą cenzury, znanej Panu dobrze z poprzedniego ustroju. Podobne przepisy, umożliwiające rządom nieskrępowane filtrowanie treści, z jakich mogą korzystać obywatele działają obecnie tylko w kilku krajach świata. Zaliczają się do nich m.in. Iran i Chiny. Czy na pewno chcemy, żeby Polska dołączyła do tego grona?

Internet to przestrzeń publiczna, miejsce umożliwiające głoszenie i wymianę poglądów. Odgórne filtrowanie sieci porównać można więc do zamykania ust obywatelom jeszcze przed rozpoczęciem wypowiedzi. To coś, czego nie wyobrażał sobie nawet George Orwell w swojej sławnej powieści „1984” o wizji państwa totalitarnego.

Co zatem należy zrobić, żeby prawo w Internecie było przestrzegane? Dokładnie to samo co w przypadku naruszenia prawa na inne sposoby! Po prostu należy ścigać osoby łamiące prawo. Jeśli na stronie internetowej znajdują się materiały przez prawo zakazane (w tym tak perfidne jak dziecięca pornografia, czy treści propagujące nazizm lub wzywające do nienawiści), mamy odpowiednie mechanizmy aby pociągnąć autorów do odpowiedzialności karnej. To trudniejsze niż odgórne filtrowanie, bo wymaga analizowania każdego przypadku z osobna. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poświęcić z tego powodu wolność wypowiedzi?

W maju na stronie http://stopcenzurze.wikidot.com zebraliśmy ponad 75 tysięcy potwierdzonych podpisów przeciw możliwości cenzurowaniu Internetu w Unii Europejskiej. Nikt nie spodziewał się wtedy, że już niedługo podobny problem może dotknąć nas w rodzimym kraju.

Liczymy, że mając na uwadze wolność jako podstawową wartość w demokratycznym państwie prawa, zdecyduje się Pan na zawetowanie tej niekorzystnej dla obywateli ustawy.

Z poważaniem,

Borys Musielak, twórca Grupy Jakilinux, autor listu

Żeby było jasne:

W pełni popieram stanowisko wyrażone w tym liście otwartym. Wysłałem już deklarację poparcia do p. Musielaka, a teraz publicznie deklaruję to i tu.

Gorąco zachęcam do wpisywania się na listę poparcia dla inicjatywy:

http://stopcenzurze.wikidot.com/list-do-prezydenta

Nic to nie kosztuje, a może pomóc przyczynić się do zablokowania bardzo szkodliwego prawa.

Reklamy
Kategorie:Inne Tagi: , ,
  1. soband1
    25 stycznia 2010 o 5:35

    Podpisane!:)

  1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: