Strona główna > bakterie, Inne, media > Była grypa świńska, była grypa kozia… a teraz „Grypa NDM-1”?

Była grypa świńska, była grypa kozia… a teraz „Grypa NDM-1”?

13 sierpnia 2010

A wygląda na to, że media – siłą rzeczy w sezonie ogórkowym nieco się nudzące – znalazły wdzięczny obiekt, na którym można ładnie posiać nieco paniki.

Jeszcze niedawno czytałem info o nowym zagrożeniu dla Europy, które może wręcz sprowadzić rodzaj ludzki na krawędź zagłady. Przeczuwałem wtedy, że tak łatwo temat nie zostanie odpuszczony i proszę: nie myliłem się…

Bakteria wytwarzająca enzym o nazwie NDM-1 i odporna na niemal wszystkie antybiotyki stała się przyczyną śmierci w Belgii mężczyzny, który wrócił z Pakistanu, i zarażenia się w Czarnogórze drugiego, który trafił do belgijskiego szpitala – podali lekarze.

Brukselczyk zmarł w czerwcu po powrocie z Pakistanu, kraju pochodzenia, gdzie się zaraził tą bakterią – wyjaśnił Denis Pierard, mikrobiolog szpitala uniwersyteckiego w Brukseli, gdzie zmarły mężczyzna był leczony.

Wg mikrobiologa, był to pacjent z cukrzycą, który podczas podróży do Pakistanu miał wypadek samochodowy. Hospitalizowany w Pakistanie w związku z poważną raną nogi, ostatecznie wylądował w szpitalu w Belgii, lecz już zarażony „superbakterią”.

Mimo zastosowania silnego antybiotyku pacjent zmarł – powiedział lekarz, cytowany przez prasę belgijską.

Drugi zarażony, pochodzący z Czarnogóry, zaraził się bakterią NDM-1 też podczas podróży do kraju rodzinnego – poinformował przedstawiciel laboratorium bakteriologicznego w klinice uniwersyteckiej w Leuven Youri Glupczynski. Stan chorego leczonego w szpitalu w Antwerpii poprawił się i pacjent wrócił do domu.

źródło: wp.pl

Jak ktoś jest zainteresowany, tutaj link do pełnego artykułu z Lanceta: http://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099%2810%2970143-2/fulltext?elsca1=TL-140810&elsca2=email&elsca3=segment

Reklamy
%d blogerów lubi to: